Koľko umelcov v utajení evidujete? Takých, ktorým svet dal meno, eventuálne si oni samy zvolili svoju prezývku a celý svoj umelecký život vystupujú len pod ňou. Dali by ste povedzme milión dolárov za
to, aby ste odkryli identitu Maxim E. Matkina? Či ďalšieho slovenského spisovateľa, ktorého skutočnú identitu nepoznáme – Dominika Dána?
Jeden celý milión dolárov však ponúkol záujemca na internetovej aukcii za totožnosť asi najutajovanejšieho umelca súčasnosti, ktorého pozná celý svet pod prezývkou Banksy.

Bolo to pred pár rokmi a následne ponuka v tichosti zmizla. Je teda možné, že minimálne jeden človek Banskyho skutočné meno pozná. Pre svet je však jeho pravá identita naďalej neznáma. Zdá sa, že málokedy navštevuje svoje výstavy a ak sa ich aj zúčastní, tak sa o tom nedozvieme. Tak ako svet nepozná jeho meno, pozná jeho umeleckú tvorbu. Banksy má svoju prácu dokonale premyslenú a v každom svojom diele vyjadruje postoj k nejakej politickej či spoločenskej otázke. Jedným z jeho najznámejších umeleckých diel je Anarchy Rat, ktoré predstavuje krysu, na ktorej je znak s anarchistickým symbolom. Banksy má potkanov celkom v obľube, podľa všetkého ich prirovnáva k ľudskej rase.


Ďalšie Banksyho dielo Nahý muž je namaľované na stene kliniky zameranej na sexuálne zdravie. Vyobrazený muž visí na jednej ruke z parapety okna svojej milenky a skrýva sa pred jej manželom, ktorý ho z okna vyzerá. Strieľajúca panda, ktorá je zobrazená na rue des mauvais garcons (ulica „zlých chlapcov“) vo Francúzsku. Ak túžite toto kontroverzné dielo vlastniť aj vy, zaradili sme PANDU do našej ponuky.

Ak je pre vás umením to, čo ľudí núti premýšľať, čo poteší ich oči, keď „to“ niečo znamená, keď „to“ niečo spochybňuje a vnútorne napĺňa…Banksyho tvorbu si určite zamilujete. Pretože túto definíciu umenia predstavuje jeho street art.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *