Your Cart

Vizionár Hieronymus Bosch – odkaz o vyobrazení pekla na zemi je pre ľudstvo stále aktuálny

To, čo nás udivuje na niektorých maliaroch je ich geniálna schopnosť zobraziť prítomnosť, v ktorej žili a tvorili nadčasovo, až priam vizionársky. Medzi takýchto vizionárov určite patrí aj Hieronymus Bosch. V spôsobe, akým vyjadril skazu a zvrátenosť ľudstva v 15. storočí nájdeme prepojenie aj o niekoľko storočí neskôr.

Holandský maliar, ktorý žil pred viac ako 500 rokmi, je jedným z najpozoruhodnejších apokalyptických maliarov na svete a jedným z prvých vizionárskych géniov umenia. Hieronymus Bosch je najviac obdivovaný pre jeho schopnosť preniesť na plátno vlastnú víziu pekla prepracovanú do najmenšieho detailu.

Veď posúďte sami, kto zo všetkých maliarov, ktorí s oduševnením venovali svoju tvorbu biblickým motívom, dokázal svoje maľby prepracovať do takej dokonalosti ako Bosch. Jedno z jeho najznámejších diel Záhrada pozemských rozkoší je plná symbolických obrazov ľudskej skazenosti, zhýralosti a márnivosti. Nechýbajú v nej sexuálne scény ani násilie. Maliar kombinuje krásne a nežné výjavy prírody s démonickými kreatúrami a pekelnými scénami. 

O živote a súkromí tohto holandského génia sa vie pramálo. Pochádzal z umeleckej rodiny, oženil sa s o niečo staršou ženou, dcérou bohatého mestského hodnostára. Svadbou sa z neho stal vážený mešťan. Jeho tvorba fascinovala španielskeho kráľa Filipa II., ktorý mal vo svojej zbierke až 33  jeho obrazov. Vďaka tomu si môžete v madridskom múzeu Prado pozrieť mnoho z jeho tvorby vrátane spomínanej Záhrady pozemských rozkoší. Bosch svoje diela len zriedka datoval a signoval.

                Boschova tvorba je vnímaná ako konštantný boj medzi dobrom a zlom, peklom a rajom, ktorým ľudstvo prechádza. Je vnímaný ako maliarsky Nostradamus a keď si pozriete len zbežne jeho maľby, pochopíte, že mal jasnú predstavu o tom, ako peklo vyzerá. Do detailu spracoval niekoľko desiatok bitiek, v ktorých nad človekom vyhráva zlo zobrazené ohyzdnými kreatúrami.

Ak vám tento divný, bláznivý Boschov svet pripomína Salvadora Dalího a iných surrealistov, existuje pre to dobrý dôvod. Dalí a Joan Miró študovali jeho tvorbu osobne v madridskom Prade a vytvorili vlastné obrazy ako poctu Holanďanovi. Vyobrazením sexuálnych postáv a hybridných zvierat sa tak nepriamo odvolávajú na jeho odkaz.

Môžeme len špekulovať aké udalosti v 15. storočí inšpirovali tohto maliara k jeho plodnej tvorbe. Dnes sme svedkami smutných obrázkov morských živočíchov zomierajúcich v oceánoch na toxický odpad, pociťujeme dopad globálneho otepľovania sa a znečisťovania našej planéty. Krvavé drámy dokumentujúce bitky náboženskej ideológie a politických názorov sa aj v dnešnom svete javia ako nekonečné tango medzi dobrom a zlom, svätým a hriešnym.

Na podobné témy reagujeme aj v našich dizajnoch, ktoré si môžete vybrať na tričku, mikine či šiltovke. Kúpou produktov podporujete organizáciu na záchranu včiel, alebo zvierací útulok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

DORUČENIE TOVARU

Dodacia lehota do 3-7 pracovných dní. Výdajne miesta po celej SR.

MOŽNOSŤ VÝMENY TOVARU

Jednoduchá výmena tovaru zdarma cez Zásielkovňu (druhý krát poštovné neplatíš).

MOŽNOSTI PLATBY

Berieme platby bankovým prevodom aj dobierkou.